تقسیمات کشوری مهم تر است یا تغییر در قانون انتخابات؟

دوستی از همراهان رییس جمهور در سفرهای استانی که مدتهای مدیدی گام به گام با او سفر کرده بود می گفت آنچه بیش از هرچیزی مردم کشور از آن ناراضی هستند بحث تقسیمات کشوری است. ایشان می فرمودند به کمتر نقطه ای از کشور سفر کردم و نارضایتی مردم از وضعیت تقسیمات کشوری را مشاهده نکردم.

سالیان سال است مردم بسیاری از نقاط کشور به صورت فاجعه  باری از تقسیمات کشوری می نالند یکی روستایی است با توسعه زیاد مانند ونایی با 5200 نفر جمعیت که از مرکز بخشش گنده تر است و هنوز روستاست یکی مانند سیلاخور همه کارش با بروجــرد است و اما در تقسیمات سیاسی با روشی احمقانه به شهر دیگری ضمیمه می شود یکی مانند دهات اطراف ورکوه نزدیک بروجــرد است اما جزء خرم آباد است و باز شهری که به ناحق مرکز استان نشده است اما شهر دیگری به راحتی مرکز استان می شود و از این دست مسائل که در واقع گرفتن خون مردم در شیشه و بازی با افکار مردم و آزار دادن آنهاست.
 

قانون تقسیمات کشوری از اوائل دهه 80 به صورت قطعی قرار بود تغییر یابد. براساس این قانون قرار است شهرها و استان ها به درجات یک تا چهار تقسیم بندی شده و به گونه ای طراحی شود که هر شهری که به یکسری شاخص ها دست یابد به صورت اتوماتیک وارد درجه بندی متعلق به خود شود و دیگر دعواها برای تعیین مرکز استان و یا بخش شدن روستاها برچیده شود.
براساس گفته های یک منبع آگاه در کمیسیون سیاسی و دفاعی هیأت دولت این لایحه مراحل پایانی خود را می گذراند که دوباره اداره کل تقسیمات کشوری وزارت کشور درخواست استرداد این لایحه را جهت بازنگری داده و اکنون نزدیک به یک دهه است این لایحه که گره مشکلات بسیاری از شهرستان ها به ویژه بروجــرد، دزفول، کاشان، نیشابور، سبزوار را باز می کند همچنان در سکوت و بدون پیگیری باقی بماند.
اکنون که در دولت مسائل مهمتری از این مسأله وجود دارد براستی چرا مجلسیان که خود کاملا آگاه و واقف به این مسأله مهم هستند در این باره اقدام جدی به عمل نمی آورند. براستی تغییر در قانون انتخابات و به زیر چتر احزاب سیاسی کشیدن رییس جمهوری که با رأی مردم انتخاب می شود مهمتر است؟ یا تقسیمات کشوری که خون بر دل مردم کشور کرده است.
هنوز یادمان نرفته در آن مجلسی که برای معاف کردن فرزندان خود از خدمت سربازی قانون خرید خدمت - و یا همان خفت بارکردن لباس مقدس سربازی-را تصویب کردند و موجب شدن هرکسی پولدار است خدمت سربازی فرزندش را بخرد و پادگان ها مملو از کسانی شود که برچسب فقراء را یدک می کشیدند! این مجلس آیا همان مجلس است؟ هرگز یادمان نخواهد رفت که برای جمع آوری امضاء در این طرح به هرنماینده ای که می رسیدند "می گفتند مگه بچه 20 ساله  نداری بیا تا سریع معافش کنیم!" جالب آنکه به محض معاف کردن فرزندانشان قانون لغو شد و بساط این قانون برچیده شد!
آیا این همان مجلسی است که در بدو ورود نمایندگان بودجه 700 میلیاردی تصویب می کند تا به هر نماینده وامها و مبالغ بلاعوض تعلق یابد؟
آقایان نماینده اگر به دنبال کمک به خلق خدا هستید بهترین اقدام شما تغییر در قانون تقسیمات کشوری است که حدود 30 سال از آخرین بازنگری آن می گذرد و باید هر چه سریعتر اصلاح شود

منبع:قلندر!

 

/ 0 نظر / 31 بازدید